menu

Opis akcji

2019-11-08 11:05:04 (ost. akt: 2019-11-12 14:25:32)

„OKLASKI za ODBLASKI”

Ideą akcji jest edukacja w zakresie zachowania bezpieczeństwa przez uczestników ruchu drogowego oraz polepszenie i uświadomienie wiedzy na ten temat. Kierujemy ją nie tylko do dzieci, ale również do młodzieży i dorosłych.
Naszym celem jest przekazanie uczestnikom ruchu poruszającym się o zmierzchu, jak ważne są elementy odblaskowe noszone w widocznym miejscu. Pieszy poruszający się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego zachęcamy do korzystania z nich zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych. Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu nie zdaje sobie sprawy, jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje własne zdrowie i życie. Nie musi tego robić, jeśli porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Mimo to zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych tam, gdzie przepisy tego nie nakazują. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.
Po zmroku w terenie niezabudowanym światła mijania samochodu osobowego oświetlają ok. 40-60 m. Droga hamowania przy prędkości 90 km/h na dobrej i suchej nawierzchni wynosi ok. 50-55 m. Gdy idziesz nocą poboczem drogi w ciemnym ubraniu bez odblasku, jesteś widoczny z ok. 20 metrów! Kierowca nie ma czasu i miejsca na zahamowanie. Gdy jesteś ubrany na jasno, kierowcy widzą Cię z 30-40 m. Ale to nadal za mało, by mogli bezpiecznie zareagować, ominąć Cię, zahamować. Jeśli warunki atmosferyczne są złe, wówczas widoczność jeszcze się zmniejsza. Gdy masz odblaski, to bez względu na odcień ubrania, jesteś widoczny z odległości 150 do 300 m, a w światłach drogowych nawet z kilometra! Kierowca ma więc czas i miejsce, by bezpiecznie Cię ominąć.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz przypinki. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.


BEZPIECZNY POWIAT

Opaski z tej folii nie posiadają metali ciężkich oraz trujących substancji . Produkty z tej folii mają funkcję uzupełniającą do standardowych opasek odblaskowych . Oddają światło , które wcześniej jest absorbowany przez folię wystawiona na działanie światła dziennego. Opaski te zawsze oddają światło po uprzednim całodziennym naświetlaniu ich na eskpozycji świetlnej. Po użyciu należy opaskę każdorazowo naświetlić .

Opaska sama z siebie bez absorbcji światła, nie będzie go oddawała.

Uzupełniającą funkcje ochronną dla pieszych stanowią certyfikowane opaski odblaskowe, wykonane z certyfikowanych materiałów. Te produktu nie świecą zaabsorbowanym światłem, a jedynie odbitym .

Dzięki nim , pieszy jest jednak widoczny z odległości ok. 300 m.